4 maja 2017 roku minął rok odkąd zaczęliśmy prowadzić blog, a dokładnie – odkąd opublikowaliśmy na blogu pierwszy wpis. Maj był jednak tak bogaty w ważne dla sektora wydarzenia, że nie mieliśmy zbytnio okazji świętować. Świętujemy więc w czerwcu, a okazja do świętowania jest też dobrą okazją na małe podsumowanie i podzielenie się nieco „kuchnią” całego przedsięwzięcia.
FIO Śląskie Lokalnie
W założeniu bloga pomógł nam przede wszystkim grant ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Śląskie Lokalnie, którego operatorem jest Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS z Rybnika oraz Fundusz Lokalny Ramża z siedzibą w Czerwionce-Leszczyny. Śląskie Lokalnie jest programem regrantingowym – środki na jego realizację przekazuje Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej – i zakłada wsparcie młodych organizacji oraz grup nieformalnych. Naszym zdaniem operatorzy bardzo dobrze wywiązali się z trudnej roli, jaką jest realizacja projektu regrantingowego o sporym budżecie. Na uwagę zasługuje bardzo dobrze merytorycznie i graficznie opracowany poradnik wypełniania oferty (Instrukcja wypełnienia wniosku o dofinansowanie w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Śląskie Lokalnie) oraz podręcznik realizacji projektu, zawierający m.in. wzory możliwych do stosowania dokumentów (Podręcznik dla realizatorów projektów w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Śląskie Lokalnie). Proces aplikowania i rozliczenia projektu ułatwiał serwis witkac.pl (elektroniczny generator).
Waldek i Kasia
Dzięki środkom z projektu mieliśmy możliwość skorzystania ze wsparcia Waldka Żbika, autora bloga www.spoldzielniasocjalnawpraktyce.pl oraz Kasi Bąk ze Stowarzyszenia na rzecz rozwoju kultury „Melina”. Początkowo blog miał nosić nazwę www.odradzamy.org – chcieliśmy z jednej strony przedstawiać negatywne zjawiska w trzecim sektorze (na zasadzie np. odradzamy prowadzenia działań sponsoringowych bez rejestracji działalności gospodarczej), z drugiej pomagać w „naprawianiu” organizacji (tu „odradzamy” od słowa „odrodzenie”). Postanowiliśmy jednak nazwę skonsultować szerzej, jeszcze przed wykupem domeny, i okazało się, że to, co nam wydaje się dobrym pomysłem, niekoniecznie takie jest w rzeczywistości. Zwracano nam uwagę, że nazwa może kojarzyć się negatywnie lub przywoływać na myśl portal konsumencki, na którym odradza się kupno danych produktów. Stanęło na www.trzeci.org.
Kiedyś PAGO, dziś trzeci.org
Na tyle nam się ta nazwa spodobała, że postanowiliśmy – z początkiem tego roku – zmienić też nazwę fundacji. Samą fundację powołaliśmy jeszcze z końcem 2015 roku jako Fundacja PAGO (bez większej filozofii – od pierwszych dwóch liter naszych nazwisk). Była krótka, mieliśmy nawet kilka projektów logo. Uznaliśmy jednak, że dla promocji bloga dobrze będzie organizację przemianować. I od lutego 2017 roku działamy jako Fundacja trzeci.org. Dla osób, które wiążą swoja działalność z konkretną stroną internetową, użycie tej strony w nazwie podmiotu wydaje się dobrym posunięciem.
Doświadczenie w działalności w trzecim sektorze, w prowadzeniu organizacji, w szkoleniach i doradztwie mieliśmy spore. Dotychczas nie zajmowaliśmy się jednak ani pisaniem, ani bezpośrednio promocją (czy właściwiej – mieliśmy bardzo długi, prawie 10-letni okres przerwy w systematycznym prowadzeniu takich działań). Z jednej strony pomogli nam Waldek i Kasia, z drugiej – sam rygor projektu, jako projektu. Po prostu – założyliśmy w projekcie konkretne rezultaty i z tych rezultatów (m.in. ilość artykułów) musieliśmy się rozliczyć. Nie były to jakieś ogromne liczby (m.in. 3 wpisy), ale czuliśmy pozytywną presję.
Początkowo nie ustalaliśmy sztywnej ilości artykułów i sztywnych dni ich publikacji. Blog prowadzimy społecznie, co pozwala na większą swobodę. Ale uznaliśmy, że mimo wszystko pewien porządek, pewien rytm będzie wskazany – tak dla nas, jak i dla odbiorców. Stanęło na cotygodniowych publikacjach – w środę, z samego rana, godzina 7:00.
Za tydzień – nieco więcej o użytych przez nas narzędziach, bo temat ten kilkakrotnie pojawiał się w rozmowach z różnymi osobami.
[su_spacer size=”10″]