Rachunek bankowy dla NGO

Dwa tygodnie temu zwracaliśmy uwagę, że większość banków nie posiada oferty dla organizacji. Dzisiaj kilka zdań o bankach, które taką ofertę posiadają.

Na wstępie zaznaczamy, że opisujemy wyłącznie własne doświadczenia z bankami, w których nasze organizacje miały konto. Robimy to głównie z myślą o osobach, które dopiero zaczynają przygodę z sektorem. Głównie po to, aby wskazać, że są instytucje, które mają ofertę dla organizacji i nie jesteśmy „skazani” na korzystanie z ofert dedykowanych bardziej firmom, niż ngo. Bo nie jest tak, że bank nie może mieć oferty dedykowanej wprost organizacjom. Może. Wszystko zależy od polityki jaką sobie osoby zarządzające bankiem przyjmą. Nasza filozofia jest w tym zakresie dosyć prosta – skoro jakaś instytucja nie zauważa naszego (tj. organizacji) istnienia, to my wolimy być przy takiej, którą nasze istnienie interesuje. Nie zmienia to faktu, że polecamy też samodzielnie odwiedzić różne placówki i popytać o oferty. Rynek produktów bankowych jest dynamiczny i na przestrzeni dni, tygodni, miesięcy mogą się pojawić różne korzystne rozwiązania dla organizacji. To, co jest atrakcyjne we wrześniu 2018 roku, nie oznacza, że będzie atrakcyjne za rok (i że w ogóle będzie, bo zdarzało się, że niektóre banki zaprzestawały świadczyć rozwiązania dedykowane ngo).

Przechodząc do meritum – jeżeli zajrzycie w znajdującą się na naszej stronie zakładkę „Kontakt” znajdziecie informację, że posiadamy konto w Raiffeisen Bank Polska S.A. Raiffeisen ma produkt pod nazwą „Wymarzone konto dla biznesu non profit” (sformułowanie „biznes non profit” nie jest, naszym zdaniem, zbyt fortunne, ale powiedzmy, że może nie jest to na ten moment kluczowe). Oferta skierowana jest do wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, fundacji, stowarzyszeń, związków zawodowych, szkół i przedszkoli publicznych, osób prawnych kościoła, nadleśnictw i kancelarii notarialnych. Produkt przejrzyście opisany jest na stronie banku. Ma, naszym zdaniem, bardzo „przyjazny” interfejs. Jeżeli działamy w kilku organizacjach, to pod jednym loginem będziemy mieć dostęp do kilku podmiotów.

Drugim bankiem mającym ofertę dla organizacji jest Bank BGŻ BNP Paribas. Z oferty banku BGŻ BNP Paribas również korzystaliśmy. Bank otrzymał nagrodę główną w I edycji konkursu „Lider odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju” (konkurs zorganizowany przez dziennik „Rzeczpospolita”). Bank został nagrodzony za Pakiet Społeczny Lider – bezpłatne konto dla organizacji społecznych, stworzone z myślą o wsparciu kluczowych dla rozwoju lokalnego organizacji społecznych. Jak czytamy na stronie banku – Pakiet Społeczny Lider to oferta dla organizacji społecznych i instytucji micro non-profit (jak wyżej – nie są to naszym zdaniem zbyt fortunne określenia, szczególnie pojęcie „instytucji micro non-profit”). Tutaj niestety interfejs nie jest – przynajmniej dla nas – tak intuicyjny i „przyjazny”, jak w przypadku Raiffeisen.

Zarówno BGŻ BNP Paribas, jak i Raiffeisen oferują prowadzenia konta za 0 zł. Oczywiście z różnymi „gwiazdkami”. I te „gwiazdki” mogą okazać się decydujące. Jeżeli np. organizujemy zbiórki publiczne, sugerujemy zapytać w banku, czy i w jakiej wysokości pobierane są opłaty od wpłaty gotówki na konto. Jeżeli wiemy, że będziemy potrzebowali subkont (np. z uwagi na realizowanie projektów takich subkont wymagających), musimy spytać i o to (tj. czy nieodpłatne jest prowadzenie tylko konta podstawowego, czy również subkont). Jeśli będziemy mieli kontrahenta zagranicznego, warto spytać o rachunek walutowy i zorientować się np. w zakresie kantorów walutowych (niektóre banki takie kantory prowadzą, ale pamiętajmy, że możemy też korzystać np. z zewnętrznych internetowych serwisów wymiany walut).

Na zakończenie odnotowujemy też, że na forach branżowych przywoływane są również nazwy dwóch innych banków. Jeden z nich podobno ma również konto za 0 zł, ale nie znaleźliśmy informacji, że jest to konto dedykowane organizacjom, więc pozwalamy sobie pominąć ten bank w niniejszym wpisie. Drugi z tych banków to BOŚ Bank. Jego „Pakiet dla NGO” łączy się jednak ze stałą miesięczną opłatą 14 zł.

Raz jeszcze – niniejszy wpis ma za zadanie głównie wskazać, że są oferty dotyczące prowadzenia rachunków dedykowane wprost ngo. Polecamy jednak samodzielnie odwiedzić różne placówki i popytać o oferty.

Udostępnij wpis: