Podróże z sektorem – Malaga

Czasem fundacje tworzone są w związku z konkretnym miejscem, celem jego popularyzacji, zdobycia funduszy, utrzymania. Przykładem takiej fundacji jest Fundacion Cueva De Nerja. Cueva de Nerja to zespół jaskiń położony w górach Sierra de Almijara, w okolicach miejscowości Nerja w prowincji Malaga, gdzie miał szczęście wczasować się jeden z dwóch Trzecich. Miejsce zostało odkryte przypadkiem w 1959 roku przez chłopców szukających nietoperzy.

Jaskinia była zasiedlona przez ludzi od ok. 25 tys. lat p.n.e. W Cueva De Nerja znajduje się największy na świecie stalagmit o wysokości 32 metrów. Każdego roku w jaskini odbywa się festiwal muzyczny organizowany przez fundację.

W samej Maladze w 1881 roku urodził się Pablo Picasso. W domu, w którym się wychował, znajduje się obecnie niewielkie muzeum. Miejsce zarządzane jest przez Fundacion Pablo Picasso. Część eksponatów przekazanych zostało fundacji w drodze darowizny przez członków rodziny artysty. Dom położony jest przy pięknym Plaza de Merced.

Dużo większy zbiór prac Picasso w Maladze znajduje się kilkaset metrów dalej w Museo Picasso Malaga (to już jest chyba coś na kształt samorządowej instytucji kultury). W muzeum prezentowane są dzieła ukazujące wszystkie etapy malarstwa artysty (począwszy od prac, które tworzył jako nastolatek).

W Maladze ma też swoją siedzibę występujący w Primera Division – najwyższej piłkarskiej klasie rozgrywkowej w Hiszpanii – klub Malaga CF. Jak wiele europejskich drużyn z górnej półki, Malaga CF ma też swoją fundację – La Fundacion del Malaga CF. Obszar statutowych działań organizacji również zbliżony jest do obszaru statutowych działań innych tego typu podmiotów – promocja kultury fizycznej, sportu oraz działalność charytatywna.

Abstrahując od samego sektora – Malaga jest doskonałym miejscem na wakacyjny wypad. W mieście znajduje się mnóstwo atrakcji kulturalnych, zabytków, restauracji, parków oraz pięknych plaż.

Udostępnij wpis: