Finansowanie społecznościowe na własnym przykładzie

Postanowiliśmy na własnym przykładzie sprawdzić jedno z narzędzi do finansowania społecznościowego (ang. crowdfunding). O samym crowdfundingu pisaliśmy trzy tygodnie temu.

Wpłacam

Narzędzie, o którym mowa, to Wpłacam. Udostępniane jest przez ngo.pl. Oprogramowanie do Wpłacam przygotowała inna znana organizacjom firma – Witkac. Witkac jest autorem m.in. generatora wniosków, z którego korzysta wiele samorządów oraz organizacji pozarządowych.

Wpłacam umożliwia zbieranie darowizn w Internecie, czy pisząc bardziej precyzyjnie – usprawnia ten proces. Jak pisaliśmy ostatnio narzędzia tego typu nie dają dodatkowych możliwości prawnych, tylko „techniczne”.

Efekt końcowy

Tak wygląda efekt końcowy:

Ile to trwa?

Przygotowanie narzędzia zajęło nam kilka godzin, proces rozciągnięty był jednak na kilka dni. Na stronie wplacam.ngo.pl opisane jest – krok po kroku – jak działa cały mechanizm: [kliknij]

Sama rejestracja jest natychmiastowa. Kilka dni trwa uruchomienie płatności w systemie obsługi PayU.

Ile to kosztuje?

Koszt obsługi płatności darowizny jest niższy, niż koszt obsługi zwykłej płatności (np. w sklepie). Wynosi 1,6%, zamiast zwyczajowych 2–2,3%. 0,5% ze wspomnianych 1,6% trafia do Stowarzyszenia Klon/Jawor na utrzymanie i rozwój Wpłacam.

Według nas jest to dodatkowa zachęta do korzystania z narzędzia – Stowarzyszenie Klon/Jawor i prowadzony przez organizację portal ngo.pl stanowią nieocenione wsparcie dla całego polskiego sektora organizacji pozarządowych.

Nie zapomnij o promocji

Samo narzędzie nie wystarczy, aby na naszym koncie zaczęły pojawiać się środki. Może pomóc, ale nie spowoduje, że nagle nasza organizacja zyska darczyńców. Musimy pamiętać o systematycznej promocji i budowaniu wizerunku organizacji. Dopiero to spowoduje, że w pełni będziemy mogli korzystać z dobrodziejstw crowdfundingu.

Udostępnij wpis: