Bliskie spotkania trzeciego sektora (cz. I)

Doszliśmy do wniosku, że trzeci sektor pełen jest pojęć i zjawisk, które dla początkujących mogą być trudne w zrozumieniu. W trzecim sektorze działa też sporo osób, które warto znać. Co jakiś czas będziemy pokrótce objaśniać niektóre zjawiska i przedstawiać niektóre osoby. Dzisiaj dwa pojęcia i jedna osoba: „ngo.pl”, „ok. 10% organizacji” oraz „Waldek”.

WWW.NGO.PL – biblia sektora, coś jak Tablica Mendelejewa dla chemika. Generalnie jak coś opublikujesz na www.ngo.pl, to staje się to prawem (co więcej – nawet komentarz zamieszczony pod artykułem na ngo.pl nabiera mocy prawnej). Gdyby np. w poniedziałek ktoś napisał na www.ngo.pl, że do wtorku należy zamknąć wszystkie stowarzyszenia, to w środę w kraju zostałoby może ok. 10% organizacji.

10% ORGANIZACJI – bardzo ciekawa grupa sektora, w której mieszczą się organizacje zapomniane przez wszystkich, przez urzędy, założycieli, zarządy, komisje rewizyjne, księgowych, członków, zapomniane same przez siebie. I tylko czasem zwróci na nie uwagę jakiś statystyk (ale że na statystyków też nikt nie zwraca uwagi, to generalnie zjawisko trwa i trwa). Jak mówią stare sektorowe porzekadła: „Pół biedy założyć, likwidacja to jest dopiero wyzwanie”, czy w wersji mniej politycznie poprawnej: „Założyć se może każdy głupi, utrzymać już trzeba potrafić, a zlikwidować, panie, tego się już zrobić nie da”. To oczywiście nie jest prawda – my wiemy jak likwidować.

WALDEK – naprawdę Waldemar Żbik. Autor bloga www.spoldzielniasocjalnawpraktyce.pl. Dłuższe tytuły swoim utworom nadawał tylko Mikołaj Rej. Generalnie rozważaliśmy, aby nasz blog nazywał się jeszcze dłużej, np. www.bliskiespotkaniatrzeciegosektora.pl, ale po chwili namysłu doszliśmy do wniosku, że zostawimy Waldkowi palmę pierwszeństwa. A poważnie – Waldek ma łeb jak sklep. Pomógł nam bardzo. Polecamy. W TOP 10 znawców SS w Polsce. Według nas – spokojnie na podium.

Udostępnij wpis: