Sektor reprezentowany jest również w kulturze. Częstym motywem związanym z organizacjami, pojawiającym się w filmach i serialach, jest motyw fundacji. Jedną z nich jest Lebowski Foundation z filmu reżyserii braci Coen „The Big Lebowski”.
Braci Coen uwielbiamy. Widzieliśmy wszystkie ich filmy, niektóre z nich, takie jako „Fargo” czy „No Country for Old Men” kilkakrotnie. Samego „Big Lebowskiego” jeden z nas obejrzał około dwudziestu razy, przy czym pierwsze trzy razy dzień przed maturą z języka polskiego. Trochę już czasu minęło.
Głównym bohaterem filmu jest Jeffrey Lebowski, grany przez Jeffa Bridgesa. Jeffrey w zasadzie nie używa swojego imienia i nazwiska, woli aby nazywać go Dude („Look, let me explain something to you. I’m not Mr. Lebowski. (…) I’m the Dude. So that’s what you call me. That, or His Dudeness … Duder … or El Duderino (…)”).
Dude żyje, delikatnie pisząc, dosyć beztrosko. Mieszka w niezbyt urodziwej dzielnicy Los Angeles, słucha Creedence’ów, popija Białego Rosjanina (ciekawostka – nazwa drinka nawiązuje do stronnictwa Białych, walczących z bolszewikami podczas rosyjskiej wojny domowej) i gra w kręgle ze swoim przyjaciółmi Donnym (w tej roli genialny – nie bójmy się tego słowa – Steve Buscemi) i Walterem Sobchakiem (fenomenalny – i tego słowa się nie bójmy – John Goodman). Walter jest weteranem z Wietnamu, byłym polskim katolikiem (po ślubie z żoną, z którą w chwili, w której go poznajemy jest już po rozwodzie, przeszedł na judaizm).
Życie Dude’a komplikuje się z chwilą, kiedy zostaje napadnięty w domu przez dwóch gangsterów, którzy pomyli go z pewnym milionerem, osobą o tym samym imieniu i nazwisku. To właśnie ten drugi Lebowski zarządza wspomnianą na wstępie fundacją Lebowski Foundation. Pośrednio możemy wywnioskować, że statut fundacji skonstruowany jest w taki sposób, aby uniemożliwić mu w pełni swobodny dostęp do środków. Lebowski-milioner knuje więc intrygę, która ma mu pozwolić korzystać z fundacyjnego majątku.
Ciekawostką jest, że Lebowski Foundation prowadzi swój własny program grantowy o nazwie „Little Lebowski Urban Achievers program”, ukierunkowany na wsparcie uzdolnionych dzieci z biednych rodzin, którym fundacja pokrywa koszty związane z nauką w college’u. Lebowski-milioner ma w gabinecie zdjęcie z beneficjentami programu oraz Nancy Reagan, żoną byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagan. Nancy Reagan naprawdę angażowała się w działalność społeczną i dobroczynną, była m.in. twarzą kampanii antynarkotykowej „Just say no”.
Lebowski-milioner dzięki majątkowi Lebowski Foundation został w 2011 roku sklasyfikowany na 15. miejscu rankingu najbogatszych fikcyjnych postaci wg amerykańskiego Forbesa. Na pierwszym miejscu znalazł się uwielbiający kąpiele w złocie Sknerus McKwacz.
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=Aae_RHRptRg[/embedyt]
[su_spacer size=”10″]