#prosteNGO i COVID-19. Pod tymi hasłami minął nam 2020 rok. Mamy nadzieję, że 2021 będzie mijał już tylko pod tym pierwszym.
Przerwane prace nad zmianami wzorów ofert
Styczeń zaczęliśmy od informacji o planach ponownych zmian wzorów ofert realizacji zadań publicznych. Ostatecznie do zmian nie doszło. Można przypuszczać, że na przerwanie prac znaczny wpływ miała pandemia. Mimo wszystko na pewno zabrakło jasnego komunikatu w tej sprawie. Zakładamy, że temat ponownie pojawi się w 2021 roku. Być może w szerszym kontekście – zmian samej ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Sklepy charytatywne
Pod koniec stycznia zamieściliśmy wpis dotyczący idei sklepów charytatywnych, która to koncepcja – bardzo popularna w Anglii – wciąż wydaje się mało wykorzystywana w Polsce.
30-lecie samorządu i start Aktywnych Obywateli
W lutym pisaliśmy o miejscu i roli organizacji pozarządowych w samorządzie, do czego pretekstem było 30-lecie reformy samorządowej w Polsce. Również w lutym miało miejsce ważne dla sektora wydarzenie – ruszył program Aktywni Obywatele.
Prosta Spółka Akcyjna a sektor ekonomii społecznej
W marcu zastanawialiśmy się nad relacją między zupełnie nową formą prowadzenia działalności gospodarczej, jaką jest Prosta Spółka Akcyjna (P.S.A.) a ekonomią społeczną. Pierwotnie zakładano, że rejestracja P.S.A. będzie możliwa już od 1 marca 2020 roku, ale ostatecznie termin przesunięto o rok. Wiele wskazuje, że P.S.A. będzie można rejestrować od 1 marca 2021 roku.
COVID-19
Przełom marca i kwietnia, to początek i rozwój pandemii COVID-19. Od kwietnia zaczęliśmy prowadzić zakładkę stanowiącą zbiór informacji dotyczących instrumentów mających przeciwdziałać jej skutkom.
Środki wobec pandemii podjęte wpłynęły na codzienne funkcjonowanie tysięcy organizacji pozarządowych w Polsce. O rozwiązaniach prawnych i finansowych pisaliśmy w zeszłym roku sporo. I dosyć krytycznie, m.in. we wpisach Podsumowanie instrumentów wsparcia dla ngo w związku z COVID-19 oraz Organizacje pozarządowe a sektor publiczny w czasach zarazy i w czasach, które po zarazie nastąpią.
#prosteNGO
Przez cały rok rozwijaliśmy zakładkę #prosteNGO, dedykowaną właśnie działaniom na rzecz uproszczenia tej konstrukcji i nowych źródeł finansowania.
W momencie kiedy pandemia była w odwrocie, tj. między sierpniem a początkiem listopada, publikowaliśmy filmy upowszechniające propozycje uproszczeń w ramach kampanii „Uprośćmy działalność społeczną!”.
Działania prowadzone były we współpracy Forum Darczyńców, Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Fundacji Stańczyka, Fundacji trzeci.org, Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, Stowarzyszenia Dialog Społeczny i Witryny Wiejskiej „Wsparcie dla aktywnych społeczności lokalnych”. Patronat nad przedsięwzięciem objęła Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP).
Konsultacje wzorca statutu stowarzyszenia
Ważnym etapem w działaniach na rzecz uproszczeń są trwające do 15 stycznia 2021 roku konsultacje wzorca statutu stowarzyszenia. Koordynatorami procesu są Stowarzyszenie Dialog Społeczny i Fundacja trzeci.org. Prace objęte są patronatem Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych i stanowią element szerszych działań na rzecz uproszczeń w działalności społecznej prowadzonych właśnie pod szyldem #prosteNGO. Działania wspiera portal ngo.pl.
***
„Zobowiązujemy się czynić dalsze starania na rzecz uproszczeń w działalności społecznej oraz dalej – tydzień po tygodniu – przybliżać na blogu zagadnienia z tymi formalnościami związane” – pisaliśmy na początku 2020 roku. Słowa dotrzymaliśmy. W zasadzie moglibyśmy je teraz powtórzyć w kontekście planów na nadchodzący rok 2021.
[su_spacer size=”10″]
[su_spacer size=”30″]