Finansowanie społecznościowe w organizacjach pozarządowych

Czym jest finansowanie społecznościowe w organizacjach pozarządowych?

Finansowanie społecznościowe (ang. crowdfunding) to forma finansowania projektów lub bieżącej działalności organizacji przez społeczność zorganizowaną wokół celu wspomnianych projektów lub przedsięwzięć. Należy mieć na uwadze, że crowdfunding sam w sobie nie jest źródłem finansowania.

Możliwe formy crowdfundingu

W świetle polskiego prawa finansowanie społecznościowe można stosować w formie opartej na darowiznach, przedsprzedaży, pożyczkach, sprzedaży udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością oraz oferty publicznej sprzedaży akcji spółek akcyjnych. W przypadku organizacji pozarządowych najczęściej będziemy mieli do czynienia z darowiznami. Jeżeli jednak organizacja w zamian za wsparcie chce oferować konkretne towary lub usługi, musi mieć na uwadze, że taka sprzedaż może być możliwa wyłącznie w formie odpłatnej działalności pożytku publicznego lub działalności gospodarczej.

Od razu też spieszymy wyjaśnić, że w przypadku zbiórek crowdfundingowych w Internecie, a z takimi przede wszystkim mamy do czynienia, nie pojawia się forma finansowania jaką jest zbiórka publiczna. Zbiórki publiczne, zgodnie z ustawą z dnia 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych, dotyczą tylko ofiar w gotówce lub w naturze.

Platformy crowdfundingowe

Zjawisko finansowania społecznościowego mocno powiązane jest z rozwojem narzędzi internetowych. Do tych najbardziej popularnych spośród wykorzystywanych przez organizacje pozarządowe należą:

Każda z platform ma własne zasady korzystania, weryfikacji celów zbiórki, własny interfejs płatniczy. Przed wybraniem narzędzia warto zastanowić się, czy jest ono adekwatne do charakteru planowanych działań.

Kluczem do sukcesu tych serwisów jest ich funkcjonalność od strony użytkownika oraz sama promocja. Narzędzia bazują na prowizjach, od wpłat potrącany jest określony i czasem zależny od danej sytuacji procent. Jest to koszt tej właśnie funkcjonalności.

Platformy nie dają nam żadnej dodatkowej ochrony prawnej w ramach zbieranych środków. Są tylko narzędziem. Równie dobrze możemy apelować o wpłacanie darowizn bezpośrednio na rachunek bankowy naszej organizacji. Tyle tylko, że takie apele mogą być mniej skuteczne – użytkownicy (i dotyczy to także darczyńców) wybierają wygodę. Jedno, dwa kliknięcia, zamiast konieczności wpisania numeru rachunku bankowego.

Czasem w tej prostocie jest trochę „ułudy”. Ustawienie stałego zlecenia środków na koncie na ważną dla nas organizację pozarządową niekoniecznie zajmuje więcej czasu, niż ustawienie stałego co miesięcznego przelewu za pośrednictwem Siępomaga.

W kontekście narzędzi – warto tu odnotować również „urodzinowe zbiórki na Facebooku”. Z praktyki wiemy, że organizacje uzyskują z nich niemałe środki. Tu dużo zależy też od odpowiedniej promocji.

Na zakończenie

W Internecie znajdziemy coraz więcej informacji dotyczących crowdfundingu. Zachęcamy do lektury nie tylko krótkich wpisów, ale i nieco dłuższych opracowań, jak np. artykułu Justyny Małgorzaty Ziobrowskiej „Crowdfunding jako nowoczesna forma wsparcia przedsięwzięć społecznych, kulturowych i biznesowych”: [czytaj]

Wreszcie – mocno zachęcamy do wspierania działalności organizacji pozarządowych poprzez ich społecznościowe finansowanie. Dotacje z samorządu lub źródeł centralnych nie są w stanie pokryć bieżącej działalności organizacji, często też uzależniają je od podmiotów przekazujących dotacje i „usztywniają” możliwe działania. Kilkanaście, kilkadziesiąt złotych przelewanych co miesiąc danej organizacji przez kilkanaście, kilkadziesiąt osób może mieć większy wpływ na stabilność tej organizacji, niż jakakolwiek jednorazowa dotacja.

[su_spacer size=”10″]

[su_spacer size=”30″]