W ostatnią środę byliśmy w Opolu. Prowadziliśmy szkolenie dla opolskich organizacji dotyczące pozyskiwania środków z dotacji prywatnych.
Cały grudzień był bardzo pracowity. Poza naszą regularną pracą w Gliwickim Centrum Organizacji Pozarządowych, która w grudniu stała pod znakiem konsultacji projektów i nowych wzorów ofert realizacji zadań publicznych, mieliśmy okazję uczestniczyć w komisji oceny wniosków o dotacje na tworzenie miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych w ramach projektu realizowanego przez naszych przyjaciół z CRIS i prowadziliśmy szkolenie w Zbrosławicach odnośnie wspomnianych nowych wzorów ofert.
Wracając do Opola – od naszego ostatniego spotkania minęły przeszło dwa lata. Na podobny temat jeden z nas prowadził szkolenie w mieście nad Odrą w październiku 2014 roku. Miło było po takim czasie ponownie spotkać Przemka Parkitnego, pełnomocnika Prezydenta Miasta Opole ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz poznać naczelniczkę Centrum Dialogu Obywatelskiego Dorotę Piechowicz-Witoń. I oczywiście bardzo miło było spędzić te kilka godzin z naszymi gośćmi, przedstawicielami ngo z Opola i województwa opolskiego. Dziękujemy za aktywność, mnóstwo pytań, miłe słowa i pozytywną energię. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza pozwoli Wam działać jeszcze lepiej i skuteczniej.
Opisy przyrody zostawimy Elizie Orzeszkowej, ale przyznać trzeba, że Odra w grudniowym słońcu prezentuje się imponująco. My, chłopaki znad Kłodnicy, prawostronnego dopływu wspomnianej rzeki, szczerze Opolanom zazdrościmy takich wizualnych doświadczeń. To raz. Dwa – gratulujemy samego Centrum Dialogu Obywatelskiego: http://www.opole.pl/centrum-dialogu-obywatelskiego. Cieszymy się, że takie miejsce powstało i że mogliśmy te dwa lata później spotkać Przemka właśnie w CDO.
Przechodząc do meritum. Zanim zaprezentowaliśmy różne modele wsparcia organizacji przez sektor biznesowy, w kilku słowach przedstawiliśmy najważniejsze źródła finansowania organizacji. W tym te, które łączą się bezpośrednio z CSR lub pojawiają się przy okazji realizowania projektów dofinansowywanych ze źródeł niepublicznych. Mowa przede wszystkim o darowiznach, działalności gospodarczej (tutaj zwłaszcza sponsoring), jak i odpłatnej działalności pożytku publicznego.
Powyższe pojęcia zawsze sprawiają pewną trudność dla osób z organizacji (samorządowców również), a ich właściwe zrozumienie i rozróżnianie może nas nie tylko ustrzec przed ewentualnymi obawami odnośnie prawidłowości procedur stosowanych w organizacji, ale i pomóc w rozmowie z firmami. Powinniśmy wiedzieć, że nie prowadząc działalności gospodarczej nie możemy wystawić firmie faktury za reklamę (reklama nie jest pożytkiem publicznym, nie możemy więc skorzystać z formuły odpłatnej działalności pożytku publicznego), ale możemy zaoferować darczyńcy – w zależności od jego prawnego statusu – możliwości odliczenia darowizny od postawy opodatkowania. Musimy pamiętać, że jakikolwiek wkład własny do projektu pochodzący od opłat adresatów możliwy jest do wykazania wyłącznie w momencie prowadzenia odpłatnej działalności pożytku publicznego (lub działalności gospodarczej – tutaj jednak część firm zastrzega, że nie wspiera tego obszaru działania organizacji), a jej przedmiot musimy mieć wskazany w statucie lub innym akcie wewnętrznym.
W następnym wpisie napiszemy trochę o samych modelach w ramach dotacji prywatnych, bo nie jest to temat szeroko znany. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia krótkiej historii o jednym z symboli Opola, Wilq. Tak sobie myślimy, że Wilq otwarcie trzeciego sektora nie wspiera, ale gdzieś tak w głębi swojej superbohaterskiej duszy jest bardzo ngosowy:
[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=eedvVgPq1RQ[/embedyt]
[su_spacer size=”10″]
Jeszcze nie słyszałam od takich dofinansowaniach ze źródeł niepublicznych. Naprawdę bardzo fajny tekst, który warto przeczytać. Za niedługo będę próbowała ubiegać się o dofinansowanie, więc mam nadzieję że wszystkie dokumenty zostaną rozpatrzone pozytywnie.