Bilbo to inicjatywa z zakresu ekonomii współdzielenia (ang. sharing economy). W pewnym uproszczeniu można napisać, że ekonomia współdzielenia polega na współdzieleniu dóbr z innymi osobami.
W zeszłym tygodniu otrzymaliśmy wiadomość od Adam Zuba zawierającą kilka informacji na temat projektu Bilbo. Bilbo jest platformą do pożyczania książek pomiędzy znajomymi. Platforma powstała we wrześniu 2018 roku w Krakowie. Obecnie w jej zasobach znajduje się ponad 3000 książek z Warszawy, Wrocławia, Poznania, Katowic, Gdańska i innych miejscowości.
Jak czytamy na stronie projektu: „Platforma umożliwia użytkownikom dodanie swoich książek do bazy, jak też obserwowanie, jakie książki posiadają znajomi, a następnie pożyczania interesujących tytułów. Społeczność „Bilbowiczów” jest zbudowana z osób które lubią czytać. Dzięki pożyczaniu od siebie książek, tworzy się okazja do spotkania i rozmowy, choćby na temat np. wspólnie przeczytanych książek. Dzięki dodatkowym refleksjom może to być okazja do głębszego przeżycia lektury, a także dla budowania i wzmacniania więzi międzyludzkich. W aplikacji Bilbo wszystkie pożyczenia są jasno widoczne, stąd dodanie książek do bazy pomoże także w rozwiązaniu wszelkich tajemniczych „zaginięć” pożyczonych książek”.
P.S. Jeżeli przy książkach jesteśmy – lada dzień ruszy zbiórka w ramach Skupu Kultury organizowanego przez Stowarzyszenie „Cała Naprzód”. Jeżeli na Waszych półkach leżą niepotrzebne książki dotyczące tematyki historii działalności społecznej – w tym np. stowarzyszeń, fundacji i innych organizacji (sprawozdania, księgi pamiątkowe, broszury), społeczników i lokalnych tradycji społecznych zachęcamy do przekazywania ich nam, my przekażemy je do punktów Skupu. Książki przyczynią się do pomocy, ale i rozbudowy biblioteczki III sektora.
Więcej informacji o akcji i 6. edycji Skupu Kultury już wkrótce będzie dostępnych pod adresem https://www.facebook.com/SkupKulturyCN
[su_spacer size=”10″]