Spotkanie zespołów doradczych przy Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego

„Spotkanie zespołów doradczych przy Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego”

Spotkanie odbyło się w środę 20.11.2024 r. i piszemy o tym z opóźnieniem ale sporo się działo.

Chcemy jednak chociaż w kilku słowach zrelacjonować co było przedmiotem spotkania.

1. Przypomniano temat propozycji szybkiej rejestracji stowarzyszeń, który z bliżej nieokreślonych przyczyn „utknął w procesie legislacji”. Powodu nadal nie znamy ale temat nie został zapomniany. Szczegóły: https://proste.ngo/wzorzec-statutu-stowarzyszenia…/

2. Wróciliśmy do postulowanej aktualizacji art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Archaiczne zapisy ustawy zawierają mocno ograniczony zakres zwolnień działań statutowych. Propozycja zmiany, która wyszła z zespołu obejmowała wpisanie zwolnienia z CIT organizacji pozarządowych w zakresie prowadzonej przez nie działalności statutowej. Do propozycji aktualizacji przepisu pozytywnie odniósł się przedstawiciel Ministerstwa Finansów. Szczegóły: https://proste.ngo/kalendarz-cit/

3. Przedstawiono propozycję zmiany w zakresie odliczania przez podatników przekazanych darowizn. Propozycja wskazuje możliwość odliczenia darowizny przekazanej na działalność pożytku publicznego w wysokości do 20% dochodu oraz wydłużenia możliwości jej odliczenia do 5 lat. Propozycja obejmuje taką samą wysokość maksymalną dla podatników CIT i PIT.

4. Przedstawiono szeroki zakres proponowanych zmian do ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Dotyczyły systemu zlecania zadań i obejmowały m.in. dodanie nowych trybów zlecania takich jak negocjacje czy partnerstwo publiczno-społeczne. Obejmowały również aktualizację w zakresie dotychczas funkcjonujących trybów. W głównej mierze chodzi o uelastycznienie trybów zlecania zadań oraz doprecyzowanie przepisów w tym zakresie obowiązujących.

5. Przedstawiono propozycję zmian w zakresie systemu rejestracji uczniowskich klubów sportowych i klubów sportowych działających w formie stowarzyszeń, których statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej. Propozycja obejmuje rejestrację wszystkich podmiotów w Krajowym Rejestrze Sądowym z docelowym długim okresem przejściowym na przerejestrowanie podmiotów już działających.

Oczywiście wszystko, co powyżej się pojawiło jest dosyć hasłowo przedstawione i na obecnym etapie są to złożone i dyskutowane propozycje, niektóre z nich mają jednak kształt konkretnych przepisów, które można wykorzystać.

Jednak ważne jest pokazanie co i w jakich obszarach się dzieje oraz, że po stronie członków zespołów wykonano dużo pracy i tematy te będą dalej rozwijane.

Jeżeli pojawią się szczegóły na pewno będziemy je prezentować.

Dziękujemy.